Opsesija kilogramima - Kako mediji utiču na naše samopoštovanje

Niksa Blog 2024-10-11

Da li ste opsednuti svojom kilažom? Otkrijte kako mediji utiču na naše viđenje savršenog tela i kako izgraditi zdrav odnos prema sopstvenom telu.

Opsesija kilogramima - Kako mediji utiču na naše samopoštovanje

U modernom dobu, dobar izgled se ističe kao jedan od glavnih kvaliteta čoveka, a to je sve češće povezano sa zahtevom da se bude mršav. Mediji su do te mere počeli da isticu mršavost kao kvalitet da su ljudi, posebno žene, opterećeni brojanjem kalorija i razmišljanjem o hrani.

Uticaj medija na percepciju tela

Anoreksične manekenke i javne ličnosti predstavljaju model devojkama koje se svakodnevno izgladnjuju. Mnoge žene priznaju da je takvo razmišljanje zahvatilo i njih, pa puno vremena posvećuju brizi o ishrani i paze da se ne ugoje. Često se dešava da se osoba ljuti na sebe zbog pola kilograma više, iako objektivno spada u kategoriju neuhranjenih po BMI indeksu.

Zdravlje iznad izgleda

Ključna stvar koju treba shvatiti je da zdravlje treba da bude prioritet. Mnoge žene ističu da im je stalo da lepo izgledaju i budu vitke, ali ne po cenu zdravlja. To se postiže pravilnom i zdravom ishranom, ne gladovanjem, i redovnom fizičkom aktivnošću.

Važno je napomenuti da su rigorozne dijete i gladovanje štetne po organizam. Čovek treba da pre svega poštuje sebe i svoje telo, i da bude svestan njegovih mogućnosti i ograničenja. Nemamo svi iste fizičke predispozicije, i u skladu sa tim treba živeti.

Opasnost ekstremnih metoda mršavljenja

Mnoge žene su pominjale kako su ekstremne dijete i opsesivno merenje kilograma dovele do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući poremećaje u ishrani kao što su anoreksija i bulimija. Jedna od ispovedi govori o drugarici koja je izgubila 15 kilograma za mesec dana, završila u bolnici sa dijagnozom anoreksija, i dobila trajne zdravstvene posledice.

Ovo pokazuje da brzo gubijenje kilograma nije rešenje, i da može dovesti do ozbiljnih posledica po organizam. Zdrav način gubitka kilograma podrazumeva postepenu promenu ishrane i uvođenje fizičke aktivnosti.

Kako izgraditi zdrav odnos prema telu

Evo nekoliko saveta kako prestati biti opsednut kilogramima:

  • Izbacite vagu - Umesto da se merite svaki dan, fokusirajte se na to kako se osećate u svom telu i kako vam odeća leži.
  • Ne poređite se sa drugima - Svako ima drugačiju građu tela, i ono što je idealno za jednu osobu možda nije za drugu.
  • Uvedite umerenost u ishranu - Umesto da izbacujete omiljenu hranu, smanjite količinu i učestalost. Nema zabranjene hrane, samo hrane koju ne treba jesti svaki dan.
  • Fokusirajte se na zdravlje, ne na brojke - Kada vam je zdravlje na prvom mestu, kilogrami će doći u ravnotežu.
  • Vezbajte zbog zadovoljstva - Birajte fizičke aktivnosti koje vam prijaju, a ne samo one koje sagorevaju kalorije.

Zaključak

Opsesija kilogramima je ozbiljan problem koji može dovesti do poremećaja u ishrani i gubitka zdravlja. Umesto da budemo robovi brojki na vagi, treba da težimo da budemo zdravi i da prihvatimo svoje telo sa svim njegovim nedostacima i vrlinama. Važno je imati na umu da prava lepota dolazi iznutra, i da samopouzdanje nema veze sa brojem kilograma.

Kao što je jedna od učesnica diskusije rekla: "Ne dozvoljavam medijima da mi ispiraju mozak. Od kad sam izgubila zdravlje, bitno mi je da sam koliko mogu zdrava i rumena." Ovo je mudrost koju bi trebalo slediti.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.